PŘEDNÁŠEJÍCÍ


ALBERTO KALACH

Alberto Kalach se narodil 26. ledna 1960 v Mexico City, architekturu studoval na Universidad Iberoamericana (Mexico City) a postgraduální studium dokončil na Cornellově univerzitě v Ithace v USA. Už v roce 1981 založil spolu s Danielem Alvarezem studio Taller de Arquitectura X, od roku 2002 je vede sám. Stále více se zabývá problematikou územního plánování rodného města, jeho úsilí vyvrcholilo založením společnosti podobně smýšlejících lidí s názvem „Mexico: Future City“. Svou tvorbou se řadí k předním světovým architektům. V jeho návrzích lze spatřit vliv a sílu mexické přírody, nemilosrdného vedra i náročných životních podmínek jeho rodné země.

Jeho zájem o objevující se problémy rozsáhlých měst se velmi často odráží v jeho vlastní práci: domem za 5000 dolarů počínaje, přes bytovou výstavbu až po projekt s názvem México Ciudad Futura (Mexico City budoucnosti) navržený pro Mexico City.

 

Alberto Kalach je znám svým velkým vlivem na mladou jihoamerickou architektonickou scénu svým nekompromisním přístupem k problematice ekologie a krajiny. Tvoří domy v souzvuku s přírodou, jeho stavby jsou plné zeleně, citlivě umístěny v přírodním rámci. Pracuje s vodou, uvědomuje si její úbytek a navrhuje řešení. Jeho vliv je dnes již globální. Spolupracuje s předními světovými umělci mexického původu doma i v zahraničí. Jeho monografie jsou vydávány po celém světě.

 

O osvětu a výchovu mladých architektů se snaží mj. svou účastí v porotě největší mezinárodní soutěže v oblasti architektury INSPIRELI AWARDS. Soutěž sdružuje talentované studenty a absolventy v oblasti designu a architektury s profesionály v oboru a poskytuje jim fórum pro připojení k široké veřejnosti.

 

Klíčové realizace

  • Knihovna José Vasconcelos – jeden z největších kulturních projektů v mexickém hlavním městě ve 21. století. Je věnovaná jednomu z největších myslitelů, Josému Vasconcelosovi. Na 38 tisících metrů čtverečních jsou uloženy všechny možné světové tituly, mnoho historických výtisků a dalších materiálů. Celý koncept knihovny je protkán ekologicky šetrnými technologiemi, realizace 2005/2006.
  • México Ciudad Futura – největší projekt v dějinách Mexico City, který pojímá město jako celek a zkoumá jej z pohledu jeho topografie.
  • Torre Tax – výšková administrativní budova/věž propojená se zelení, realizace 2015.

 

Nejvýznamnější ceny

  • 1996: 1. místo, design competition of the Colegio Alemán Alexander von Humboldt in Puebla
  • 2004: 1. místo, international design competition for the José Vasconcelos Library

 

ALBERTO KALACH, mistr mexické architektury, který v betonových stavbách pěstuje džungli

rozhovor v časopise INTRO 02


 

ADAM GEBRIAN

Adam Gebrian je fanoušek architektury, narozen v roce 1979. Vystudoval s vyznamenáním Fakultu umění a architektury TU v Liberci (2006) a díky Fulbrightovu stipendiu také postgraduální program SCIFI na SCI-Arc v Los Angeles (2008). Studoval a pracoval v Amsterdamu, Rotterdamu, Praze, Paříži, Londýně a v Los Angeles. Vydal sborník přednášek 29+3. V letech 2007-14 byl členem redakční rady časopisu ERA21. Podílí se na organizaci Pecha Kucha Nights v Praze. Vystavoval svůj projekt pro Dubaj na 11. bienále v Benátkách (2008). Od roku 2009 působí jako moderátor vlastního pořadu “Bourání” na Radio Wave. V letech 2009-12 působil na Fakultě umění a architektury TU v Liberci. Podílel se na přípravě kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015 a na vzniku první soukromé školy architektury v Česku - ARCHIP. Od roku 2013 vyučuje na Prague Institute, spadající pod North Carolina State University. Jednou týdně vytváří seriál o současné architektuře pro Respekt (v letech 2010-13 dělal totéž pro Lidové noviny), veřejný prostor komentoval v pořadu Gebrian vs. na Stream.cz. Byl kurátorem výstav Městské zásahy Praha 2010, Brno 2011, Ostrov pokladů, Ze života lidí a domů a Anastomosis. V roce 2015 obdržel cenu Architekt roku. Momentálně žije v Praze.

 

Představení díla

Rozhlasový seriál rozhovorů Bourání na Radiu Wave (již přes 200 dílů), série článků o nejlepších příkladech současné architektury v Lidových novinách, kritický videoblog Gebrian versus na Stream.cz a několik dílů seriálu České televize proStory. Kromě toho se autor podílí na mnoha projektech směřujících ke kvalitnějším a obytnějším městům (např. Metropolitní ozvučná deska v Praze, Městské zásahy Praha a Brno) a k rozvoji interdisciplinární spolupráce a kreativity (např. Pecha Kucha Night Praha). Psal pro deník Metro a již několik let provozuje blog: http://ag-ent.blogspot.cz/. V současné době píše pro Hospodářské noviny.

 

„Adam Gebrian je mezi českými architekty výjimkou. Zabývá se totiž propagací architektury. A to vším, co se zlepšením stavu české architektury souvisí, tedy osvětou veřejnosti o architektuře, propagací dobré a kritikou nekvalitní architektury. Jeho neúnavná publikační a diskuzní aktivita ve veřejném prostoru směřující ke zvyšování povědomí o architektonické kultuře u nás i ve světě je všudypřítomná, nepřehlédnutelná, jako by si byl vědom toho, že jako jediný architekt tuto bohulibou činnost vykonává. Od internetových multimédií, přes tištěná média, až po rozhlas. Je též aktivní na veřejných fórech, veřejných konferencích, i jako architektonický poradce a iniciátor architektonických soutěží. Za nezbytnost a nenahraditelnost jeho počínání v dnešní soudobé architektuře nepřející době.“

odborná porota ceny Architekt roku 2015